Tłuszczakiem nazywa się charakterystyczny guzek, który zaliczany jest do nowotworów łagodnych. Innymi słowywtopki do wyprasek określa się go mianem lipomy. Jak wskazuje na to już samo nazewnictwo, tłuszczak powstaje z tkanki tłuszczowej i z tego w całości jest zbudowany. Przeważnie pojawia się dopiero w późnym okresie życia.
Z tłuszczakami do lekarza najczęściej zgłaszają się pacjenci dorośli, którzy przekroczyli próg czterdziestu lat. Z reguły tłuszczaki wyskakują na skórze do sześćdziesiątego roku życia. Badania szacunkowe wskazują na to, że tłuszczaki ma na swojej skórze jeden odsetek populacji. Musimy jednakże uspokoić, że sam fakt, iż tłuszczak jest rodzajem nowotworu, nie oznacza od razu wyroku.
Pacjent nie musi od razu wpadać w panikę, bo nie oznacza to najgorszego. Przypominamy, że tłuszczak czyli lipoma stanowi nowotwór – owszem – ale przede wszystkim jest to jego odmiana łagodna. W konsekwencji tego nie zagraża zdrowiu. Czy jednak wywołuje jakiś ból?
Tłuszczak pojawia się na ciele w zasadzie nie wiadomo dokładnie skąd. Jest to znak szczególny w postaci charakterystycznego guzka, który do tej pory nadal od lat jest badany po to, aby stwierdzić, skąd się bierze, ale nie ma póki co wcale żadnych potwierdzeń naukowych dotyczących tego, jaki jest czynnik przesądzający o tworzeniu się tłuszczaków. Prawdopodobne jest jednak, że są one efektem dziedzicznym. Czasami pojawiają się w takim punkcie ciała, gdzie kiedyś mieliśmy uraz czy kontuzje, albo tam fragment ciała został niegdyś uszkodzony. Nie jest to jeszcze do końca pewne i potwierdzone lecz bardzo możliwe, że tak właśnie jest.
Autor artykułu: http://wag-lab.pl/