Na czym polega spirometria

Spirometrią określa się jedno z najbardziej specyficznych badań dróg oddechowych, które trwa naprawdę bardzo krótko, bo z reguły przy dobrej i sprawnej pracy pacjenta, nie zajmuje więcej niż parę minut. Badana osoba ma wydmuchiwać powietrze, z kolei laborant wykonujący testy po prostu rejestruje przebieg badania na specjalistycznej aparaturze. Nie jest to ani ingerencja w organizm, ani także jakikolwiek dyskomfort, czy też powód do stresu. Czy do spirometrii można i trzeba się w jakiś sposób przygotowywać? Na czym opierają się te analizy i na ile wiarygodnie można je traktować oraz jak bardzo trzeba brać sobie do serca ich wyniki?
Spirometrią określa się bazowe testy płucne, które pozwalają na ogólne zdefiniowanie, w jakim stanie są płuca i jaka jest ich ocena czynności. Nie boli, nie jest kłopotliwe, męczące, nie zajmuje dużo czasu. Wykonywana jest tego typu diagnostyka najczęściej wtedy, kiedy pada podejrzenie, że pacjent cierpi na POCHP, czyli obturacyjną chorobę płucną o charakterze przewlekłym wiążącą się zazwyczaj z groźnymi dla zdrowia dusznościami czy napadami paniki po tym, jak choremu zaczyna brakować tchu.

Spirometria jest także zalecana wtedy, kiedy pojawia się podejrzenie, że pacjent cierpi na astmę oskrzelową. Spirometria potrafi jednoznacznie dać odpowiedź, czy faktycznie któraś z wyżej wymienionych dolegliwości nas dotyczy, czy też nie. Warto również wspomnieć o tym, że spirometria daje wgląd w to, jaka jest wydolność naszego układu oddechowego. Plusem dostrzegalnym przez medyków jest fakt, iż badanie jest powtarzalne, czyli nie trzeba sugerować się jednym konkretnym wynikiem, ale można parę wyników testu odpowiednio ze sobą zestawić.
Autor artykułu: kruszarka do betonu

Na czym polega spirometria
Przewiń do góry