Stan zapalenia błędnika okazuje się jednym z najbardziej charakterystycznych objawów procesów zapalnych, do jakich dochodzi w uchu wewnętrznym. Z czego się bierze i coTrening online wiąże się z zaniedbaniem tego problemu? Poczytaj w dalszych fragmentach.
Zapalenie błędnika można podejrzewać, jeżeli często zmagamy się z zawrotami głowy oraz oczopląsem, kłopotami z ostrością widzenia i gorszym słuchem. To jednakże nie jedyne symptomy, ale na pewno najbardziej specyficzne, które z reguły pojawiają się u zdecydowanej większości wszystkich chorujących na zapalenie błędnika. Zadaniem podstawowym ucha zewnętrznego okazuje się dokładnie to samo co ucha środkowego, a więc przewodzenie fal dźwiękowych. Innymi słowy pojęciem tytułowego błędnika określa się ucho wewnętrzne. Jest to narząd, który powala na odbiór wszelakich dźwięków docierających do nas.
Ponadto, znajdują się w nim receptory zmysłu słuchu. Błędnik ma także swój narząd słuchu, a więc ślimak. Musimy jednak wiedzieć, że błędnik nie tylko odpowiedzialny jest za słuch, ale również za zmysł równowagi. Wynika to z faktu, że jedna z jego części zbudowana jest z trzech kanalików półkolistych oraz z przedsionka i to właśnie ten fragment przedsionkowy odpowiada za zapewnianie równowagi.
Co powoduje zapalenie błędnika?obróbka skrawaniem Legnica Najczęściej wynika ono z przewlekłego stanu zapalnego ucha środkowego. Niekiedy wiąże się to ze stanem jednego ucha, ale też może obejmować dwoje uszu. Nierzadko winne zapalenia błędnika są też infekcje, na przykład wirusy- świnki, bądź przykładowo cytomegalii.
Autor artykułu: