Czym jest atetoza?

Terminem atetoza określa się gwałtowne ruchy niekontrolowane, które występują na poszczególnych częściach ciała chorego. Czy można mówić jednakże o specyficznej przypadłości, czy faktycznie należy ten nietypowy stan i dziwnie wyglądające zjawisko określać jako schorzenie zdrowotne wymagające leczenia? Przeczytaj poniżej.
Atetozą nazywa się przede wszystkim specyficzne ruchy palców, jakie tyczą się zarówno stóp, jak również i dłoni. Do tego dochodzą swoiste tiki na twarzy, ale również na szyi. Bardzo często takie nienaturalne zachowanie dostrzegalne jest u małych dzieci, a jego podłożem jest wówczas mózgowe porażenie dziecięce. Musimy jednakże wiedzieć, że czasami za takimi objawami stoją inne, poważne problemy natury genetycznej. Winny może być także i udar mózgu. Czym jednak w zasadzie jest atetoza pod kątem medycznym?
Określa się atetozę jako zaburzenia w naturalnym funkcjonowaniu układu neurologicznego. Jest to nienormalny stan występujący w postaci niekontrolowanych i mimowolnie wykonywanych ruchów. Mówi się w związku z tym o ruchach atetotycznych.

Nie mamy na nie wpływu, nie są one naszymi nawykami, ani też nie mogą w żadnym stopniu być przez nas zahamowane czy powstrzymywane. W języku potocznym mówi się natomiast o pojęciu ruchów robaczkowych. Na przykład w silny sposób wykręcane są palce u dłoni czy stóp, pojawia się wykrzywieniehttps://www.adamet.com.pl/blachy-adamet/ części twarzy, zwłaszcza specyficzny grymas na ustach oraz skręty tułowia. Wynika to natomiast wszystko z nieskoordynowanych skurczy mięśniowych.
Autor artykułu: informacje Trójmiasto

Czym jest atetoza?
Przewiń do góry